Preambule Akademie Stanovy Archiv Kontakt Partneři Press
česky
Facebook
 - kliknout pro zvětšení

Ceny Czech Grand Design znají své vítěze. Grand designérem roku 2016 je studio deFORM

 

Jedenáctý ročník Cen Czech Grand Design ovládlo v Londýně působící studio deFORM. Dvojice designérů na sebe v loňském roce upozornila především interaktivní hrou KOSKI, která virtuální a reálný svět spojuje v deskové hře. Druhým mimořádně úspěšným dílem dvojice je policový systém ZIG ZAG pro švédskou značku HEM. Mlynář a Pollág se studiem deFORM uspěli v Cenách Czech Grand Design již v roce 2013, kdy si odnesli cenu Objev roku, které každoročně oceňuje nové talenty. Již čtyři roky poté jim patří titul Designér roku a také Grand Designér roku pro absolutního vítěze napříč všemi kategoriemi.

 

Jedenáctý ročník Cen Czech Grand Design vyvrcholí festivalem Best of, který představí finálové práce ve všech autorských kategorií od 30. března do 2. dubna 2017 ve Ville Pellé. Kromě výstavy jednotlivých finalistů uvede také tematické přednášky a diskuze, projekce, dětské dílny a workshopy s designéry. Celý program najdete zde nebo na našem Facebooku.

 - kliknout pro zvětšení

Módní designér roku: Miro Sabo

Nejlepším módním designérem byl vyhlášen Miro Sabo a jeho kolekce pro jaro a léto 2017, která balancuje na hraně pánské a dámské konfekce.

 - kliknout pro zvětšení

Designér šperku roku: Markéta Kratochvílová

Nejlepší designérkou šperku se stala Markéta Kratochvílová za kolekcí Mononoke a Dragon spirit, se kterou v loňském roce oslnila v Arthouse pražského Designbloku. Kombinované šperky vznikly inspirované japonskými lovkyněmi perel.

 - kliknout pro zvětšení

Ilustrátor roku: Michal Bačák

V letošním roce se poprvé předávala cena pro nejlepšího ilustrátora, kde se ve finále potkala trojice známých jmen. Ocenění si nakonec odnesl Michal Bačák za ilustrace pro časopis Newsweek a mísy pro českou značku Křehký.

 - kliknout pro zvětšení

Fotograf roku: Vendula Knopová

Nejlepší fotografkou roku je Vendula Knopová za portréty studentů FAMU a módní fotografie.

 - kliknout pro zvětšení

Grafický designér roku: Oficina

Kategorii grafický designér roku ovládlo studio Oficina, které získalo cenu za vizuální identitu festivalu motion designu Mouvo.

 - kliknout pro zvětšení

Výrobce roku - Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR: BOMMA

Cena pro Výrobce roku připadla značce BOMMA, za kolekci svítidel Phenomena, na které se podíleli špičkoví čeští designéři jako studio Dechem, Jan Plecháč a Henry Wielgus, Ota Svoboda nebo Kateřina Handlová.

 - kliknout pro zvětšení

Obchod roku: PageFive

Za nejlepší Obchod roku si odneslo cenu letenské knihkupectví PageFive nejen za výstavní činnost obchodu, ale také za festival Lustr, který každoročně představuje tvorbu desítek českých ilustrátorů.

 - kliknout pro zvětšení

Objev roku: Eduard Herrmann

Objevem roku se stal student pražské UMPRUM Eduard Herrmann. Akademie ocenila jeho diplomovou práci, projekt betonové parkové lavičky Satellite a rovněž svítidla Ignis.

 - kliknout pro zvětšení

Síň slávy: Rostislav Vaněk

 

Do Síně slávy, vstoupil grafický designér, profesor a akademický malíř Rostislav Vaněk. Připojil se tak k osobnostem jako je Bořek Šípek, Jan Solpera, Zdeňka Bauerová, František Vízner, Jan Kaplický nebo Zdeněk Ziegler, kteří byli do Síně slávy uvedeni v předchozích letech.

 - kliknout pro zvětšení

Trofej pro jedenáctý ročník Cen, skleněnou korunu, vytvořila oděvní designérka a Grand designérka roku 2015 Liběna Rochová ve spolupráci s Petrem Kuchtou a sklárnou Ajeto.

powered by Artemis webdesign © 2006-2007