CENY CZECH GRAND DESIGN JSOU OBOROVÝM OCENĚNÍM, KTERÉ KAŽDOROČNĚ UDÍLÍ AKADEMIE DESIGNU ČR ZA NEJLEPŠÍ PRÁCE V OBORECH DESIGN, MÓDA, ŠPERK, FOTOGRAFIE, ILUSTRACE A GRAFICKÝ DESIGN. GRAND DESIGNÉRY ROKU 2021 SE STALO DUO VRTIŠKA & ŽÁK! DO SÍNĚ SLÁVY ČESKÉHO DESIGNU VSTOUPILA MÓDNÍ DESIGNÉRKA LIBĚNA ROCHOVÁ. GALA VEČER SE KONAL POPRVÉ V HUDEBNÍM DIVADLE KARLÍN, KDE JEVIŠTĚ OBSADILO HEJNO PLAMEŇÁKŮ A TANEČNÍKŮ A VEČEREM PROVEDLA MODERÁTORSKÁ TROJICE ANNA FIALOVÁ, JIŘÍ KONVALINKA A JAN VEJRAŽKA. TVORBU VŠECH VÍTĚZŮ A FINALISTŮ PŘEDSTAVUJE VÝSTAVA BEST OF: 2021 V GALERII ČESKÉ SPOŘITELNY DO 10. DUBNA 2022.
Slide02
Slide03
Ceny Czech Grand Design odhalují nominace za rok 2022. Udílení prestižních cen proběhne 21. března v CAMPu. Celkem 80 tvůrců a firem má šanci získat prestižní ocenění v jedné z 8 kategorií Cen Czech Grand Design. Široké nominace vybírala Akademie designu ČR a nabízejí průřez toho nejzdařilejšího z českého designu za uplynulý rok. Od revolučního zpracování hasícího přístroje přes kabát ušitý z peřiny, vizuální identitu pro neziskovou organizaci nebo navigační systém hlavního města Prahy až po nadějný materiál z recyklovaného plastu. více…

Nominace se zúží na tři finalisty v každé kategorii 23. února v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně při příležitosti otevření výstavy loňských Grand designérů, dua Vrtiška & Žák. Slavnostní vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií i absolutního vítěze napříč obory – Grand designéra 2022 – proběhne formou kreativně pojatého gala večera v Centru architektury a městského plánování: CAMP 21. března 2023. Záznam z předávání cen odvysílá ČT art o týden později. Projekty finalistů rovněž blíže představí výstava v Galerii České spořitelny v Praze, která potrvá od 3. března do 2. dubna 2023.

Produktový design, móda, šperk, grafický design, fotografie, ilustrace, výrobce a objev roku. Etablovaná jména, čerstvé nápady i překvapivé novinky. Ceny Czech Grand Design ocení to nejlepší, co se ve výše zmíněných kategoriích událo za uplynulý rok. Vítěze vybírá Akademie designu ČR v tříkolovém hlasování. Pro rok 2022 přijalo členství 59 významných osobností z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu. Nejlepší projekty se volí v hlasování s účastí porot v odborných kategoriích. Absolutním vítězem je pak Grand designér roku, zvolený napříč všemi kategoriemi. Cílem ocenění je upozornit širokou veřejnost na mimořádné činy v oblasti designu, ocenit a medializovat práci konkrétních tvůrců a pomoci tak lepší orientaci na poli českého designu. Projekty jsou nominovány na základě hodnocení co nejširšího spektra odborníků, bez nutnosti placené přihlášky.

„Poprvé za 150 let existence Uměleckoprůmyslového muzea se uskuteční vyhlášení finálových trojic Cen Czech Grand Design v Brně a tuto výjimečnou a všemi očekávanou událost navíc obohatí první velká výstava Grand designérů roku 2021 Romana Vrtišky a Vladimíra Žáka,“ poodhalil Jan Press, ředitel Moravské galerie v Brně. Bližší seznámení s finálovými projekty nabídne také výstava v Galerii České spořitelny v Praze, která potrvá od 3. března do 2. dubna 2023. Vstup na výstavu je zdarma. Jména vítězů jednotlivých kategorií i Grand designéra 2022 zazní během slavnostního večera 21. března 2023 v Centru architektury a městského plánování: CAMP. Záznam z předávání odvysílá stanice ČT art v týdnu od 27. března do 1. dubna a následně bude volně ke shlédnutí v iVysílání.

„Letošní Ceny Czech Grand Design odráží nádech českých výrobců, kteří po pandemické odmlce uvedly nové, plnohodnotné kolekce. Firmy jako Polstrin, Johann Malle, Brokis, Lasvit, Devoto nebo Ton a mnozí další představili novinky hodny světové úrovně, které vzešly ze spolupráce s českými nebo zahraničními designéry. Do nominací se rovněž promítla aktivita velkých měst, státních firem, soukromých nakladatelů a dalších subjektů, které při své práci s designéry úzce spolupracují. Je skvělé, že úroveň nominovaných tvůrců je letos tak vysoká, reflektuje celospolečenské změny i vůli orientovat se na budoucnost a pokrok,“ uvádí za Přípravný výbor ředitelka Designbloku Jana Zielinski a dodává: „Obzvlášť mě těší, že nominační večer k vyhlášení finalistů proběhne poprvé za 17leté působení Cen Czech Grand Design v Brně, navíc u příležitosti otevření výstavy loňských Grand designérů roku, dua Vrtiška a Žák.“

Ceny Czech Grand Design rovněž odhalují vizuál, který je již tradičně společným dílem oceněného fotografa a Grand designéra předchozího ročníku. „Autorem letošního vizuálu je Vojtěch Veškrna a jeho hlavními hrdiny designéři Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Fotografie se snaží zachytit pocit i zvuk ceny, kterou designérské duo pro letošní vítěze navrhlo. Ta má podobu řehtačky, která skrze jednoduchou, ale sofistikovanou technologii a vybrané ladění umožní vítězi, jakkoli introvertní povahy je, projevit v okamžik výhry maximální pocit štěstí. Aby Vojtěch zachytil zvukové vlny vycházející z řehtačky, nechal dvojici ponořit do bazénu pro potápěče a řehtat. Zvuk v podobě bublin a vlnění přidal portrétu Grand designérů nezaměnitelnou vrstvu emocí, přirozeně spojených se slavnostním udílením cen. S celou podvodní sérií se setkáte během kampaně, na základním vizuálu však ukážeme Grand designéry už ‚po akci‘, kdy je sláva doslova vykoupala. I taková situace k převzetí ceny koneckonců patří. Zkuste si sami sebe představit, jak zazní na pódiu vaše jméno a vy předstupujete před sál plný lidí a televizní kamery…,“ popsal Jiří Macek za Přípravný výbor Cen.

Harmonogram Cen Czech Grand Design 2022:

23. 2. 2023 Nominační večer k vyhlášení finálových trojic; vernisáž výstavy Vrtiška & Žák v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně

2. 3. 2023 Vernisáž výstavy finalistů Cen Czech Grand Design 2022 v Galerii České spořitelny

3. 3. – 2. 4. 2023 Výstava finalistů Cen Czech Grand Design 2022 v Galerii České spořitelny v Praze

21. 3. 2023 Slavností udílení Cen Czech Grand Design v Centru architektury a městského plánování: CAMP

27. 3. – 1. 4. 2023 (konkrétní datum bude upřesněno) Premiéra záznamu ze slavnostního udílení Cen Czech Grand Design na ČT art

- méně
Ceny Czech Grand Design za rok 2021 ovládlo duo Vrtiška & Žák

CENY CZECH GRAND DESIGN 2021 OVLÁDLO DUO VRTIŠKA & ŽÁK, SLAVNOSTNÍ CEREMONIÁL ZASE HEJNO PLAMEŇÁKŮ! DO SÍNĚ SLÁVY ČESKÉHO DESIGNU VSTOUPILA LIBĚNA ROCHOVÁ. Prestižní ocenění převzali vítězové při slavnostním večeru v Hudebním divadle Karlín a v přímém přenosu na ČT art. Absolutními vítězi – Grand Designéry roku 2021 se stalo etablované duo Roman Vrtiška & Vladimír Žák. Do Síně slávy českého designu byla za celoživotní přínos tomuto oboru uvedena legenda české módy Liběna Rochová.

více…

Ceny byly dále uděleny v 8 kategoriích a vítězové převzali historicky nejtěžší trofeje, letos v podobě pětikilového pečetidla. Slavnostní ceremoniál se nesl v duchu ráje a večerem diváky provedla trojice moderátorů Anna Fialová, Jan Vejražka a Jiří Konvalinka. Tvorba vítězů a finalistů Cen Czech Grand Design 2021 je k vidění v Galerii České spořitelny do 10. 4. 2022 na výstavě Best of: CGD21.

Druhý rok po sobě se absolutními vítězi stává dvojice designérů. Pomyslnou štafetu Grand Designéra letos přebírá duo Roman Vrtiška a Vladimír Žák, kteří sílu práce v tandemu vysvětlují jednoduše: „Když už to nadšení a radost ve vás klesá a jste zaseknutí, tak je tu ten druhej, se svým postojem a nadhledem. Tím neustálým vzájemným ping-pongem se doplňujeme a vyvažujeme.“ Designéři zvítězili v kategorii Designér roku – Ceny Ministerstva kultury ČR a stali se také Grand Designéry roku 2021. Odborná porota ocenila především tři počiny, které perfektně charakterizují široký záběr typický pro studio Vrtiška & Žák – kolekce umyvadel a koupelnového nábytku, lavička a katamarán.

U kolekce koupelnového nábytku a umyvadel Yard pro RAVAK ocenila porota především elegantní řešení vizuálního smogu různých obalů a mýdel, u lavičky Reforma pro mmcité zase současný design, který je ale všem archetypálně blízký. „Zcela dechberoucí je pak nový katamarán, který duo Vrtiška & Žák vyvinulo ve spolupráci s konstruktérem Tomášem Jandou a investorem Jaromírem Popkem. Jedná se o spojení závodního katamaránu a komfortního cruiseru. Elegantní loď totiž umožňuje jak rychlou adrenalinovou plavbu, tak pohodlný pobyt, který navíc vylepšuje „provedení kabrio“ neboli možnost složit střechu v případě hezkého počasí. Loď je zároveň demontovatelná, a tím pádem ji lze snadno transportovat v lodním kontejneru nebo jako přívěs za auto kamkoliv po světě,“ shrnuje za odbornou porotu kategorie Designér roku kurátorka a publicistka Tereza Kozlová.

Roman Vrtiška a Vladimír Žák se potkali při studiu na UMPRUM v ateliéru produktového designu, dohromady absolvovali stáž na Alvar Aalto univerzitě v Helsinkách a v roce 2019 oslavili desáté výročí společného ateliéru. Od roku 2016 společně vedou také Ateliér designu nábytku a interiéru (D2) na UMPRUM v Praze. Grand Designéři budou mít v nadcházejících měsících vlastní výstavu v Moravské galerii v Brně.

Významné ocenění mimo veškeré kategorie je každý rok udělováno osobnosti za celoživotní přínos českému designu. Do Síně slávy letos vstupuje módní designérka, profesorka Liběna Rochová, protože jestli někdo dokáže odpovědět na palčivou a lehce konfrontační otázku – „Je móda uměním?“ – pak je to tvorba a dílo Liběny Rochové. Autorka, která celý život dokazuje, že móda a oděvní design jsou multidisciplinárními obory, které vyžadují ultimátní propojení vize, řemesla, konceptu, formy a vizuality. Dlouhodobě podává důkazy o tom, že móda je sebevědomá kreativní disciplína, která dokáže být zároveň užitým designem i uměním.

Netradiční vítěze mají letos kategorie móda a šperk. Nad večerními róbami a ready-to-wear kolekcemi zvítězily sneakers značky PÁR. Za kolekcí stojí Jan Kloss a Darina Zavadilová, kteří spolu s designérkou Eliškou Horčíkovou přinesli na českou scénu nadčasové unisex boty mající výraz a balancující mezi městem a přírodou. Stejně tak ocenění za nejpovedenější šperk se letos vymyká tradičnímu pojetí kategorie.

 

 

Akademie ocenila spojení precizního řemesla a prvotřídního designu v kolekci hodinek AERODYNAMIC, které pro značku BOHEMATIC navrhlo legendární Studio Olgoj Chorchoj designérů Michala Froňka a Jana Němečka.

Fotografem roku 2021 se stal Vojtěch Veškrna za rozmanitou plejádu projektů minulého roku. Ocenění získal za fotografie pro designéry Lukáše Nováka a Terezu Rosalii Kladošovou a pro Haenke, za fotografie pro CAMP, magazín Dolce Vita a také za spolupráce s hudebníky AnnetX a PSH.

Mezi grafickými designéry zvolila Akademie vítězkou Adélu Svobodovou, a to za grafické zpracování katalogu Móda v modré, ke stejnojmenné výstavě v Uměleckoprůmyslovém museu a dále za grafické zpracování knih Výstava jako médium. České umění 1957–1999 (AVU) a Divadlo ulice (UMPRUM).

Na poli ilustrace sbírá ocenění manuál urbanisty začátečníka, kniha Město pro každého, která je společným dílem architekta Osamu Okamury, fotografa Pavla Horáka a respektované výtvarné dvojice Davida Böhma a Jiřího Franty, kteří za zachycení města jako fascinujícího lidského vynálezu získali prvenství v kategorii Ilustrátor roku.

Na nové tváře na poli designu každý rok upozorňuje kategorie Objev roku. Tím se letos stala čerstvá absolventka UMPRUM Monika Martykánová za porcelánové sošky Alegorie Covidu, kterými na příkladech kurýra s jídlem, nařízeného večerního venčení a stříhání sebe sama tematizuje obecné zkušenosti z období lockdownu. Monika Martykánová získává svým vítězstvím účast na letošním Designbloku a studijní cestu věnovanou Českými centry do jedné z evropských metropolí, kde mají centra svá zastoupení a pomáhají rozvíjet kulturní vztahy mezi zeměmi.

A cenu pro Výrobce roku získala letos zavedená firma Master & Master, a to hned za dvě úspěšné spolupráce z loňského roku – stolek Gon navržený Jakubem Pollágem a židli Mistra od designérky Lucie Koldové.

Předávání cen proběhlo po dvouleté pauze opět formou gala večera. Ten se poprvé odehrál v Hudebním divadle Karlín, kam se přesunul ze Stavovského divadla. Slavnostní večer v režii Jany Burkiewiczové se nesl v duchu tématu RÁJ, o který se postaralo především hejno plameňáků instalovaných na scénu karlínského divadla. Kromě oceněných se na jevišti v roli předávajících vystřídali herečky Aňa Geislerová a Hana Vagnerová, modelka a režisérka Eva Doležalová, ministr kultury Martin Baxa, farářka Martina Viktorie Kopecká a zakladatel a ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Moderace se ujala herečka Anna Fialová spolu s herci a hudebníky formace Mutanti hledaj východisko Janem Vejražkou a Jiřím Konvalinkou.

Tvorba vítězů a finalistů je k vidění v Galerii České spořitelny, v ulici Rytířská 29 v Praze do 10. dubna 2022. Výstava Best of: CGD21 je pro veřejnost otevřena každý den zdarma od 10 do 18 hodin.

- méně
Kdo získá ocenění Czech Grand Design za rok 2021? Představujeme finalisty na výstavě Best of: CGD21

KDO ZÍSKÁ OCENĚNÍ CZECH GRAND DESIGN ZA ROK 2021? Představujeme finalisty na výstavě Best of: CGD21. Ceny Czech Grand Design za rok 2021 vstupují do finále. Trojice finalistů v kategoriích produktový design, móda, šperk, grafický design, ilustrace, fotografie, objev roku a výrobce roku vzešly z hlasování odborných porot a veřejnost si výběr toho nejzdařilejšího na poli designu může prohlédnout na výstavě Best of: CGD21 v Galerii České spořitelny od 2. 3. do 10. 4. 2022.

více…

Slavnostní vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií i absolutního vítěze napříč obory – Grand Designéra 2021 – proběhne po dvouleté pauze opět formou gala večera v přímém přenosu na ČT art, tentokrát v Hudebním divadle Karlín, 22. března 2022.

Ceny Czech Grand Design za rok 2021 se blíží. Už 22. března budou v Hudebním divadle Karlín rozdány trofeje nejúspěšnějším tvůrcům českého designu. Autory letošní trofeje jsou Grand Designéři roku 2020 Eduard Herrmann a Matěj Coufal, kteří ceně vtiskli podobu pečetidla. Vyrobeno z litiny je s vahou 5 kg nejtěžší cenou v historii Cen Czech Grand Design. Kdo si vážná pečetidla koncem března odnese domů?

Výrazné osobnosti produktového designu se setkají v kategorii Designér roku – Ceny Ministerstva kultury ČR. Kolekcí nábytku Nouveau odkazuje mladý designér Jiří Krejčiřík k tvorbě významného českého umělce Františka Bílka. Výsledkem jsou komody, které ilustracemi obohatila vizuální umělkyně Taja Spasskova a sochařsky pojatá knihovna a komoda. Místo ve finále patří Krejčiříkovi také za kolekci sofistikovaných svítidel Luna. V loňském roce bylo nemožné přehlédnout projekty Jakuba Pollága, a to jak pod vlastní značkou zeitgeist.limited, pro kterou vznikl nábytek a lampa anebo jeho spolupráce se značkami PÁR, Scent Roche a Master & Master. Trojici uzavírá designérské duo působící na scéně více než 10 let – Vrtiška & Žák, jejichž široký záběr obsáhl návrh předmětů pro běžný den jako je umyvadlo pro značku RAVAK nebo venkovní lavička mmcité. Nicméně místo ve finále jim patří také za produkt ze zcela opačného spektra, a to katamarán Independent Catamaran.

Moderní elegance, průkopnické sneakers a mladá krev české fashion scény si rozdělily kategorii Módní designér roku. Za kolekce Pop 2021 a Couture 2021 je ve finále designérka Zuzana Kubíčková. Za rozruch v oblasti české obuvi je to značka PÁR společně s designérkou Eliškou Horčíkovou. A Zoltán Tóth za loňské kolekce, ve kterých svoji invenci spojil s využitím recyklovaných materiálů a dead stocku.

Titulem Designér šperku roku bude koncem března ověnčen jeden z následující různorodé trojice. Do finále zvolila odborná porota kolekci surových, přesto technologicky dotažených šperků VON od Dick Wolf, s ironií a nadsázkou vytvořenou kolekci šperků Obchůdek pro radost od progresivního designéra Ondřeje Stáry a do třetice Studio Olgoj Chorchoj ve složení Michal Froněk a Jan Němeček za kolekci hodinek pro BOHEMATIC.

Na nové tváře na poli designu každý rok upozorňuje kategorie Objev roku. Letos se bude rozhodovat mezi Františkem Jungvirtem a jeho kolekcemi váz, Monikou Martykánovou za porcelánové sošky Alegorie Covidu a do třetice duem Mikolášková & Drobná za kolekci nábytku a interiérových doplňků. Silní hráči na trhu se představí v kategorii Výrobce roku, letos v sestavě finalistů M&T za kliky ve spolupráci s Herrmann & Coufal a JANOŠÍK OKNA–DVEŘE, zavedená dvojice Master & Master, která letos uvedla novinky od Lucie Koldové a Jakuba Pollága a naopak nová firma Space of Space za kolekci kovového nábytku a interiérových doplňků.

Hned za několik počinů je v kategorii Ilustrátor roku ve finále Jakub Bachorík. Pozornosti poroty neunikla jeho série ilustrací upozorňující na dezinformace s názvem NE-U-VĚ-ŘI-TEL-NÁ fantasmagorie či ilustrace knih Co je vlastně design?, Odsunuté děti a Kluk v ohni. Ilustrace autorské knihy Město pro každého Osamu Okamury dostaly do finále tvůrčí dvojici David Böhm & Jiří Franta. A trojici finalistů uzavírá Magdalena Rutová za ilustrace autorské knihy Meanwhile – Mezitím.

Kategorie věnovaná grafickému designu je letos v sestavě Štěpán Malovec za knihu Město pro každého autorů Osamu Okamury, Davida Böhma a Jiřího Franty, dále studio publikum.design ve složení Anežka Hrubá Ciglerová, Nikola Wilde a Richard Wilde za vizuální identitu pro Muzeum umění Olomouc a Adéla Svobodová za grafické zpracování katalogu Móda v modré ve spolupráci s Terezou Hejmovou a grafické zpracování knih Výstava jako médium. České umění 1957–1999 a Divadlo ulice.

Poslední, ale neméně významné je ocenění za nejlepší fotografii. Kdo se stane Fotografem roku 2021 a autorem příštího vizuálu Cen Czech Grand Design? Šanci má Ladislav Kyllar za editorial pro Re-Edition Magazine a za úspěšné spojení s luxusním módním domem Balenciaga. Ve finále je společně s Marií Tomanovou za cover story s českou topmodelkou Paulinou Porizkovou pro Vogue CS, editorialy pro GQ, Faz Magazin, V Magazine a za fotografie pro label R13. Třetím finalistou je fotograf Vojtěch Veškrna, a to za rozmanité projekty mezi něž patří spolupráce se zpěvačkou AnnetX či skupinou PSH, fotografie pro designéry Terezu Rosalii Kladošovou a Lukáše Nováka anebo pro projekt Haenke.

Tvorba finalistů je vystavena v Galerii České spořitelny, v ulici Rytířká 29 v Praze. Výstava Best of: CGD21 je pro veřejnost otevřena od 2. března do 10. dubna 2022 zdarma. Autory instalace výstavy jsou Monika Matějková a Ondřej Černý ze studia M+O.

Jména vítězů Cen Czech Grand Design 2021 se veřejnost dozví už 22. března 2022 v přímém přenosu na ČT art. Po dvou ročnících, které proběhly v online podobě, se slavnostní ceremoniál vrací v plné síle a na divadelní prkna, poprvé do Hudebního divadla v Karlíně.

 

- méně
Sláva Ukrajině!

My, pořadatelé Designbloku a Cen Czech Grand Design, vyjadřujeme zásadní nesouhlas s invazí Ruska na Ukrajinu. Mapujeme možnosti zaměstnání ukrajinských pracovníků u výrobců českého designu, jsme v úzkém kontaktu s našimi vystavovateli a zjišťujeme konkrétní možnosti, kde můžeme pomoci.

více…

Dlouhodobě podporujeme ukrajinské designéry a tuto podporu hodláme dále rozšiřovat. Pravidelně spolupracujeme s neziskovou organizací Člověk v tísni a tvoříme další programy na podporu Ukrajiny.

Zároveň jsme hrdi, kolik designérů a škol se rozhodlo pomoci – DECHEM, Hana Zárubová, ateliéry UMPRUM, Cindy Kutíková, Vojtěch Veškrna, Maria Makeeva a desítky dalších.

Sláva Ukrajině!

- méně
Představujeme nominace za rok 2021 a letošní vizuál

PŘEDSTAVUJEME NOMINACE ZA ROK 2021 A LETOŠNÍ VIZUÁL! Od kolekce brýlí přes vázy, svítidla, fotografické koláže, nábytek po sérii ilustrací upozorňující na dezinformace. Nominace se zúží na tři finalisty v každé kategorii už na začátku března na výstavě Best of: 2021 v Galerii České spořitelny. Slavnostní vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií i absolutního vítěze napříč obory – Grand Designéra 2021 – proběhne po dvouleté pauze opět formou gala večera v přímém přenosu na ČT art, tentokrát v Hudebním divadle Karlín, 22. března 2022.

 

více…

Produktový design, móda, šperk, grafický design, ilustrace, výrobce a objev roku. Etablovaná jména i nečekané novinky. Ceny Czech Grand Design ocení to nejlepší, co se v těchto kategoriích událo za uplynulý rok. Projekty hodnotí Akademie designu ČR a její odborné poroty. Vítězové jednotlivých kategorií i Grand Designér 2021 budou oceněni během slavnostního večera 22. března 2022 v přímém přenosu na ČT art. Galavečer se po dvouleté pauze, kdy kvůli pandemii koronaviru proběhl jen na televizních obrazovkách bez fyzicky přítomných hostů, přesouvá do Hudebního divadla Karlín. „Letošní Ceny Czech Grand Design představí celou řadu nových jmen. V kategorii Objev roku se dají nová jména očekávat, překvapením jsou v kategoriích Designér šperku roku nebo Módní designér roku. Tato nová vlna českého designu přichází v době, která pro tvůrce není jednoduchá. Trh poměrně turbulentně reaguje na průběh pandemie, a tak řada projektů stála, některé stále čekají na své uvedení v příznivější době. Dobrou zprávou je, že většina designérů pokračuje ve své práci a ještě lepší zprávou je, že nepřízni navzdory vznikají nové značky, expandují noví výrobci a v Cenách se promítá naděje a kreativita mladé generace českých designérů,“ uvedla Jana Zielinski, ředitelka Designbloku za Přípravný výbor Cen. V rámci slavnostního večera bude oceněna také osobnost, která vstoupí do Síně slávy českého designu za celoživotní přínos tomuto oboru. Ceny Czech Grand Design rovněž odhalily vizuál, který je tradičně společným dílem oceněného fotografa a Grand Designéra předchozího ročníku. „Na vizuálu jehož autorkami jsou Shotby.us uvidíte designérský tandem Eduard Herrmann & Matěj Coufal a sice přímo v jejich ateliéru. Stejně dominantní jako loňští Grand designéři jsou na vizuálu i plameňáci, kteří nás odkazují na slavnostní předávání cen, díky kterému se 22. března přeneseme do ráje, jakéhosi symbolického obrazu problémů i tužeb, které nás v posledních letech doprovázejí. Režisérkou večera je Jana Burkiewiczová z formace Burkicom, scénografkou Lucie Škandíková a autorem kostýmů Marek Cpin. Je tedy jasné, že se můžete těšit na spektakulární show apokalyptické éry. Hrdiny večera však budou samozřejmě designéři, kteří nás nakonec společně se zpěvným ptactvem a naší společnou vírou ze všeho dostanou,“ vysvětlil Jiří Macek za Přípravný výbor Cen. Souhrn nominací najdete zde.

- méně
Grand designéry roku 2020 se stala dvojice Herrmann & Coufal.

GRAND DESIGNÉRY ROKU 2020 SE STALA DVOJICE HERRMANN & COUFAL. Patnáctý ročník Cen Czech Grand Design má své vítěze. Ve středu 21. dubna byly v přímém přenosu na ČT art vyhlášeny nejlepší počiny za rok 2020 v kategoriích design, móda, šperk, fotografie, ilustrace a grafický design. 

více…

Letošními Grand designéry, tedy absolutními vítězi ročníku napříč kategoriemi, se stala dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Do Síně slávy byl za celoživotní přínos oboru uveden Jiří Pelcl. Vzhledem k přetrvávajícím opatřením proběhlo letošní vyhlášení pouze na televizních obrazovkách bez fyzicky přítomných hostů i oceněných. Finalisté byli zachyceni v dokumentu, který protkal přímý přenos. Cenu navrženou loňskou Grand designérkou Lucií Koldovou si vítězové převezmou při společném setkání začátkem června.

- méně